חוקר אבטחת מידעחוקר אבטחת מידע | UPCYBER | אפ סייבר אבטחת מידע, שחזור מידע, חקירות סייבר ובדיקות אבטחה

חוקר אבטחת מידע הוא מומחה מחשבים מיומן אשר משתמש בידע הטכני שלו על מנת לזהות פרצות אבטחת סייבר בתוך ארגון או תעשייה. חוקר אבטחה מחויב להתעדכן בנתונים האחרונים, ההתפתחויות והמגמות בעולם אבטחת הסייבר. בדרך כלל, יש לחוקר אבטחת מידע אחריות לחקור תוכנות זדוניות, לנתחן ולהבין את היכולות שלהן, לתעד מקרי (IOCs), ולהבין את הצעדים הנדרשים על מנת להפחית את האיום הנשקף לארגון.

מהם תפקידיו של חוקר אבטחת מידע?

חוקרי אבטחה משקיעים זמן רב בבדיקת קוד מקור ותוכנות זדוניות ובבדיקת דוחות תקריות כדי להבין טוב יותר איומים. תוכנה זדונית יכולה להוות אתגר לא פשוט. נדרשת סבלנות ומיומנויות אנליטיות חזקות כדי לפרק תוכנות זדוניות, לבצע הנדסה לאחור כדי לדעת איך זה עובד, ולתכנן אמצעי מניעה. 

תפקידו של חוקר אבטחה אינו מוגבל בהיקפו מכיוון שהמגוון, העומק והרוחב של גרסאות תוכנות זדוניות הוא עצום. בנוסף, אריזה מחדש וייצור מחדש של תוכנות זדוניות קיימות הובילה לעלייה כמעט אקספוננציאלית בתוכנות זדוניות. מסיבה זו, חוקרי אבטחה חייבים להיות בעלי אסטרטגיה למקד את מאמציהם בתחומים שככל הנראה יקצרו תועלת עבור הארגון שלהם.

דוגמאות למחקר אבטחה מתמקדות לעתים קרובות במגזרי תעשייה. לדוגמה, שירותים עירוניים כבר חוו התקפות על מערכות רשת וטכנולוגיה תפעולית. ליקויים חמורים עלולים לגרום להשבתה של תשתיות קריטיות כמו ייצור חשמל, אספקת מים עירונית ועוד. יתרה מכך, מספר התקיפות ברשות הרבים ממשיך לעלות מדי שנה.

תחום נוסף שזכה למחקר ביטחוני ממוקד הוא תחום התחבורה הציבורית. כלי עזר כגון מסילות ברזל הותקפו על ידי תוקפי סייבר שונים, החל מכנופיות פשע ועד ארגוני צל בחסות מדינות לאום זדוניות. מחקר אבטחה יזהה ויתקן פגמים בתשתית האינטרנט של הדברים (IoT), שהיא חלק מכל מערכת רכבת ונוסעים מודרנית. IoT נפוץ במערכות תקשורת ומערכות בקרה במסילות ברזל מודרניות.

חוקרי אבטחה ממלאים תפקיד קריטי בזיהוי מוקדם, תיעוד ודיווח של נקודות תורפה בארגונים ותעשיות רבות. עם זאת, מאגר חוקרי האבטחה שניתן להעסיק על ידי כל ארגון הוא לרוב מינימלי. תוכניות חשיפת פגיעות ובדיקות חדירה במקור המונים סיפקו אסטרטגיה משופרת לשימוש ארגונים כיום כדי למנף מערך רחב יותר של משאבי חוקרי אבטחה.